Podatkiwspolce.pl
Strona WWW: http://podatkiwspolce.pl/
Adres - -
Miejscowość Gdańsk
Kod pocztowy --
Nazwa Firmy: Podatkiwspolce.pl
Telefon


Opis


Pamiętaj przedsiębiorco, zawsze rozliczaj się z fiskusem na bieżąco – w taką „przypominajkę” powinien zaopatrzyć się każdy właściciel firmy. W natłoku codziennych obowiązków, tak istotne „szczegóły” jak złożenie zeznania podatkowego w ustalonym terminie, łatwo mogą umknąć naszej uwadze. Często odkładamy je na później. Zawsze przecież jest tyle pilnych spraw do załatwienia. Tymczasem nie warto niczego odwlekać. Każda zwłoka, choćby najmniejsza, nierzadko okazuje się zgubna w skutkach. Mocno uderza po kieszeni i, co gorsza, grozi pozbawieniem wolności.

 

Ale niestety w życiu bywa różnie. Wypadki chodzą po ludziach. Nasuwa się zatem pytanie: co zrobić w sytuacji, gdy – z takich czy innych względów – nie uregulujemy swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego na czas? Jak uniknąć odpowiedzialności karnej? Może nam w tym pomóc czynny żal pcc. Co kryje się pod przywołanym wyżej pojęciem? Zawiadomienie właściwego organu o popełnieniu czynu zabronionego składane dobrowolnie przez samego sprawcę. Mówiąc prościej – to oświadczenie przedsiębiorcy, w którym przyznaje się on do pomyłki i podaje powód wspomnianego niedopatrzenia. Wzór odpowiedniego dokumentu znajdziesz na stronie internetowej: podatkiwspolce.pl. Forma pisemna jest najczęstsza, ale niekonieczna. Podatnik może również ustnie poinformować fiskusa o błędzie za pośrednictwem wpisu do protokołu. Sama rozmowa z urzędnikiem nie ma żadnej mocy prawnej.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż opisywana tu instytucja czynnego żalu pcc nie zawsze bywa skuteczna. Posiada pewne ograniczenia. Nie „zadziała” w sytuacji, kiedy:

 

  • „skarbówka” prowadzi w firmie płatnika kontrolę podatkową bądź inne czynności sprawdzające;

  • urząd posiada udokumentowane informacje o popełnieniu przez podatnika czynu zabronionego;

  • podatnik nakłaniał inną osobę lub grupę osób do popełnienia przestępstwa skarbowego;

  • płatnik nie uregulował podatku wraz z odsetkami (trzeba bowiem pamiętać, że czynny żal nie zwalnia z odpowiedzialności finansowej za uchybienie względem fiskusa).

 

 

Data dodania: 2018-11-14
Autor: Robert Olszewski
Źródło:
http://podatkiwspolce.pl/czynny-zal/Dodaj Opinię


Użytkownik Adrianna Jankowska napisał:
Czynny żal to często jedyne rozwiązanie pozwalające uniknąć przykrych konsekwencji i dlatego dobrze jest o nim wiedzieć wszystko. Na przykład właśnie czytając tego typu posty.
Data: 2018-07-12 11:29:14
Ocena: 3
Oceń firmę (0 z 0 głosów)W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

SzipSzop.pl

Gdańsk


Najedź, aby odkryć szczegóły.

Stomatolog Tomasz Dzwonkowski

Tczew


Najedź, aby odkryć szczegóły.